Coaching kariery

 

Coaching jest coraz bardziej znanym w naszym otoczeniu procesem pozwalającym na przyspieszenie tempa rozwoju czy polepszenie efektów działania indywidualnego lub całej organizacji. Jego usługi przydają się w głównej mierze wszystkim tym, którzy pojawili się na obecnym rynku pracy, a przede wszystkim chodzi tu o osoby mające zamiar przekwalifikować się z jednego miejsca pracy czy stanowiska, na drugie. Usługa ta jest również przydatna osobom, które niedawno poszerzyły swoje kwalifikacje, zdobywając wykształcenie lub certyfikat będący potwierdzeniem konkretnych umiejętności. Powodów, dla których wielu ludzi szuka usługi coachingu kariery jest dość sporo, a każdy kolejny wydaje się jeszcze ważniejszy od poprzedniego. Jednym z nich jest chociażby to, że uczestnik takiego spotkania pozyskuje wiedzę o sobie samym. To w tym momencie dowiaduje się, jakie są jego mocne, a jakie słabe strony. Dzięki temu łatwiej znajduje odpowiednią pracę, na którą zasługuje, w której będzie mógł się wykazać. Inni chcą korzystać z danej usługi, aby uzyskać tak zwany „push”, który wymaga nieco większego zaangażowania w poszukiwanie pracy, a niestety nie wszyscy mają do tego motywację. Coaching pomaga uzyskać umiejętności w poszukiwaniu idealnej pracy, zachęcając do uruchomienia wszelkich kontaktów oraz przeprowadzania wywiadów. Kolejną zaletą coachingu i zarazem powodem korzystania z danej usługi jest to, że ludzie dążą do uzyskania równowagi między życiem zawodowym. Chyba najczęstszym powodem upodobania sobie danego procesu jest to, że ludzie bezskutecznie szukają pracy latami, co objawia się całkowitą bezradnością z ich strony.

Profesjonalny specjalista świadczący usługi w zakresie coachingu jest wstanie pomóc zrealizować powyższe cele, a także zarazem uszczęśliwić człowieka pozbawionego wszelkich nadziei. Najczęściej zadawane przez ekspertów pytania sprawiają, że korzystający z usługi ludzie zaczynają zastanawiać się nad sobą samym i co za tym idzie, zyskują motywację do dalszego działania. Od tak zwanych trenerów coachingu udzielających tych cennych rad, państwo nie wymaga odbycia żadnych szkoleń. Takim trenerem może być praktycznie każdy. Jeżeli tylko ktoś czuje się na siłach, uważa że jeszcze jakiś czas temu sam szukał pracy i na własnych błędach nauczył się jak zakończyć poszukiwania sukcesem, a także chce pomagać innym w danym zakresie, to jak najbardziej ma do tego prawo. Dlatego przykładowo my, jako bezrobotni, którzy pragniemy skorzystać z tego rodzaju usług, powinniśmy najpierw na spokojnie się nad tym zastanowić. Za główny cel przemyślenia należałoby postawić pytanie, czy warto. Oczywiście coaching to dobra rzecz. Jednak tu chodzi głównie o trenera. Skoro każdy może nim zostać, to my nie mamy pewności, że dana osoba, która chce nas szkolić, w ogóle ma o tym jakiekolwiek pojęcie. Ryzykując, możemy stracić duże pieniądze. Nie można im wierzyć na słowo. Najskuteczniejszą metodą sprawdzenia trenera jest zrobienie rozeznania wśród znajomych, a także wszystkich tych, którzy już mieli okazję korzystać z danej usługi. Być może są wstanie polecić doskonałego trenera coachingu. Jeżeli nie, kolejną opcją są poszukiwania w Internecie. Wykazując się ogromną ostrożnością możemy odnieść sukces, najpierw ten dotyczący znalezienia profesjonalnego i wiarygodnego trenera, a później wymarzonej pracy. Oto kilka podstawowych sposobów, na znalezienie godnego zaufania trenera coachingu:

1. Należy sprawdzić czy dana osoba należy do organizacji coaching. Członkostwo wymaga jedynie dokonania opłaty i dostosowania się do standardów zawodowych.

 

2. Profesjonalista zapewne posiada CV oraz inne dokumenty potwierdzające jego umiejętności i doświadczenie związane z coachingiem. Wśród nich mogą znaleźć się również certyfikaty. Warto się z nimi zapoznać.

 

3. Powinno się żądać ujawnienia wszelkich kosztów związanych z usługą. Najlepiej by został podpisany przez obie strony dokument, zawierający informacje na temat tego jak takie spotkania będą się odbywały, jaki będzie obowiązywał program, wszelkie procedury z tym związane oraz koszty.

 

4. Prowadzący zajęcia z zakresu coachingu bez względu na to czy będzie dysponował również wykształceniem psychologa czy też nie, powinien danego kandydata wysłać na specjalne badana do tego specjalisty.

 

5. Warto poprosić innych o ich opinie, nie tylko uwzględniając te zamieszczane na stronach internetowych, gdzie może je napisać praktycznie każdy.

 

6. Zadając pytania trenerowi na temat coachingu oraz jego wykształcenia, czy ogólnie szkoleń, można dowiedzieć się wielu dość istotnych informacji, pozwalających ocenić jego profesjonalizm.

 

7. Można zapytać trenera o podobne przypadki, o sytuacje, w których znaleźli się inni poszukujący pracy i jak ich problemy zostały rozwiązane, czy w ogóle dane zajście miało miejsce.

 

8. Poszukiwanie informacji na temat konkretnego trenera uwzględniając jego imię i nazwisko, a także nazwę firmy, często kończy się wyszukaniem skarg, bądź wręcz odwrotnie, pochwał.

 

9. Zanim ktokolwiek wybierze się na takie spotkanie, powinien podczas pierwszej rozmowy ponegocjować cenę, a także zapytać o jednorazowe uczestnictwo.

 

10. Po znalezieniu profesjonalisty, należy regularnie uczęszczać na wizyty, uważnie słuchać, zadawać pytania, odrabiać wszelkie prace domowe, a wtedy sukces zawodowy będzie gwarantowany.