Prokrastynacja

Prokrastynacja, to termin który, niewie mówi większości z nas. Warto jednak wiedzieć że dotyczy 15-20% społeczeństwa. Co w takim razie oznacza? Odsuwanie na później. Robienie ważnych dla nas czynności/projektów/itp na ostatnią chwilę. Granie w gry, lub czytanie onetu, zamiast systematycznej pracy. Według badań 95% osób które są tym dotknięte chciałoby się tego problemu pozbyć. Prokrastynacja dotyka wszystkich dziedzin życia. Od możliwe zmniejszonych przychodów finansowych, po odczuwalne szczęście.

 

Przykłady prokrastynacji

  • Zamiast zabrać się za sprawdzanie wyników firmy, czytamy gazetę
  • Zamiast przybić półkę do ściany, oglądamy telewizję.
  • Zamiast uczyć się do matematyki, sprzątamy pokój
  • Zamiast zadzwonić i odwołać spotkanie czytamy facebooka

 

Co ciekawe to nie jest tak, że my nie chcemy się wziąć ze te ważne dla nas czynności. Bardziej właściwe słowo tutaj - "nie potrafimy" / "nie umiemy się zmusić".

 

Dodatkowo każdorazowo kończy się to poczuciem winy i pogorszeniem nastroju

 

Lenistwo? Raczej nie. Leń będzie zadowolony że znowu udało mu się czegoś nie zrobić, prokrastynator będzie na siebie bardzo zły.

 

Jak sobie poradzić z prokrastynacją?

Samemu jest trudno. W motywujemy.pl wspieramy się tak coachingiem, jak i całą dostępną wiedzą naukową w tym temacie, oraz naszym doświadczeniem w pracy w tym temacie.

Prokrastynacja to nie jest temat na jedną sesję coachingu, ani nawet na 5. Potrzebna jest duża praca, tak po stronie coacha, ale i jeszcze więcej po stronie Klienta.

Jednak efekty mogą zmienić życie.